نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از راه اندازی دبیرخانه و مرکز هیئت نظارت بر رفتار نمایبندگان در مجلس یازدهم خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری ظهرآنلاین به نقل از سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به رونمایی بسته اقتصاد مردمی از سوی دکتر قالیباف گفت: ایشان قبل از بحث ریاست مجلس با توجه به سمت ها مختلفی داشت و مشاورینی که در این حوزه دارد به موضوعات مختلف کشور از جمله اقتصاد ورود فعال پیدا کرد. زمان انتخابات مجلس جلسات ایشان  افزایش پیدا کرد و بعد از تشکیل مجلس یازدهم  از آنجایی که دکتر قالیباف گزینه اصلی ریاست بود، تیم مشاور ایشان  به صورت ویژه تر از قبل مسائل را پیگیری کردند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: از شروع به کار مجلس یازدهم دکتر قالیباف با برخی از اقتصاددان ها  و روسای کمیسیون های اقتصادی جلسات منسجمی در این مدت داشت  که منجر به تهیه بسته های پیشنهادی اقتصادی شد.

وی با اشاره به دیدار مجازی نمایندگان با رهبر انقلاب و ارائه گزارش رئیس مجلس در این جلسه، افزود: رویکردی که دکتر قالیباف به آن اشاره و حضرت آقا بر آن تاکید کردند باید دنبال شود چون برخاسته از مجموعه جمع بندی هایی بود که ماحصل آن بسته ای اقتصادی در سال های اخیر بوده و اکنون تبدیل به بسته رویکردی-تقنینی برای مجلس شده است.

سرعت بالای مجلس در بررسی مسائل کشور

قاضی زاده هاشمی در تشریح عملکرد مجلس یازدهم گفت: شرایط زمانی و روحیه نمایندگان مجلس یازدهم بگونه ای بود تا کارها به سرعت شکل بگیرد و در حال حاضر کمیسیون ها وارد موضوعات شدند و مرتب با وزرا جلسات دارند همچنین بسته های اصلاحی خود را فراهم کردند.

وی ابراز کرد:برداشت من این است که سرعت کار مجلس در رسیدگی به خودش افزایش یافته در حالی که معمولا مجالس تا آخر تابستان سال اول شکل نمی گرفت ولی در حال حاضر نمایندگان در کمیسیون ها مستقر هستند و کار جدی انجام می دهند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد:حضرت آقا در بیانات خود از این موضوع تشکر کردند و صحه گذاشتند که در این زمینه هیئت رئیسه مجلس خوب عمل کرده است.

مجلس قوی یعنی مقتدر بودن  در حوزه تصویب قوانین و اعمال نظارت

وی با اشاره به قوی و انقلابی خواندن شدن مجلس یازدهم از سوی مقام معظم رهبری در دیدار ویدئو کنفرانسی با نمایندگان بیان کرد: قوی بودن مجلس به معنا مقتدر بودن در حوزه تصویب قوانین و اعمال نظارت است که این یعنی مجلس مقتدر اما قوی یعنی کار کارشناسی که اتقان در تصمیم گیری دارد. قوی  به این معناست که تمام مردم به مجلس به عنوان پشتیبان خودشان بتوانند اطمینان کنند. قوی یعنی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که یکی از ارکان  آن مجلس است، قوه مقننه را ستون خیمه و پشتیبان خودش  بداند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به بخش دیگری از توصیف رهبر انقلاب از مجلس اشاره و تصریح کرد: انقلابی ترین یعنی رویکرد مجلس یازدهم  انقلابی باشد؛ هم در برخورد با استکبار جهانی، هم در مقابله با فساد، هم در اصلاح ساختار های معیوب انقلابی و هم در کنترل و نظارت بدون تعارف باشد.

وی افزود: مجلس یازدهم در اصلاح نظام دیوان سالاری معیوب  تفکر و رویکرد انقلابی باید داشته باشد و به شرایط نامطلوب اداری کشور تن ندهد که این موضوع در خروجی مجلس باید دیده شود تا این دو مفهوم معنی پیدا کند.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد:مجلس از یک طرح انقلابی برای کنترل قیمت مسکن و شفافیت آرا  نمایندگان شروع کرد که این طرح در کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس  در حال بررسی است که می توان از جمله اقدامات انقلابی مجلس دانست.

ساختار هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان  اصلاح می شود

وی در ادامه با اشاره به تشکیل هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس یازدهم گفت:هیئت نظارت به لحاظ جایگاهی،ساختاری و کارکردی باید تغییر پیدا کند. ضرورت دارد دبیرخانه مفصلی در بحث هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان تشکیل شود تا اقدامات مشوقانه و پیشگیرانه صورت بگیرد. گزارش مرتب از موارد موجود به نمایندگان باید ارائه داده شود و جلسات روشنگری و گفتگو با آن ها داشته باشیم تا زمینه ها و مقدمات مشکلات بر طرف شود.

قاضی زاده هاشمی بیان کرد: با توجه به این که نایب رئیس اول مجلس رئیس هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در ادوار مختلف بوده از قبل جمعی را مامور کردم تا بر روی بازطراحی دبیرخانه و مرکز  نظارت بر رفتار نمایندگان کار شود. قانون باید اصلاح شود و در این راستا قرار است بسته پیشنهادی برای اصلاح قانون موجود به صحن ارائه دهیم و مصوباتی که لازم است از شورای اداری مجلس گرفته خواهد شد.

نایب رئیس مجلس عنوان کرد:به منظور صیانت از نمایندگان نوعی حفاظت پرسنلی مانند قوه قضاییه در داخل مجلس باید ایجاد شود تا بتوانیم رویکرد پیشگیرانه در برخورد با موضوعات داشته باشیم و آنجایی که منافع ملی اقتضاء می کند تا موضوعی را متذکر و  نظام رسیدگی داخلی در مجلس درست کنیم.

تاکید بر انعقاد  تفاهمنامه اقتصادی- امنیتی با کشورهای دوست و منطقه 

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص رویکرد دستگاه دیپلماسی نسبت به شرق و غرب گفت: ایجاد ارتباطات گسترده اقتصادی-امنیتی با کشورهای غیر متخاصم با اولویت کشور های منطقه و دوست داشته باشیم.

قاضی زاده هاشمی بیان کرد:چین و روسیه جزو کشور های دوست ایران هستند بر این اساس زمینه ارتباطات و تعاملات گسترده اقتصادی-امنیتی را با آن ها شروع کنیم.

وی ادامه داد: ما با هرکشوری که قادر است، باید وارد تفاهم شویم و تفاهمنامه اقتصادی- امنیتی با کشور هایی مانند هند،پاکستان،افغانستان،عراق ،چین و روسیه طراحی و اجرایی کنیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ابراز کرد:چین و روسیه جزو کشور های قدرتمند هستندکه در این نوع ارتباط واجد اولویت هستند البته در متن و شکل بستن قرارداد منافع ملی باید رعایت شود.

مجلس، دولت را در خروج  از فشار های اقتصادی ناشی از تحریم یاری می کند 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط اقتصادی فعلی ایران و شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: با توجه به پیچیدگی های اقتصادی کشور و موضوع تحریم،رشد اقتصادی پایین جهانی و کاهش قیمت حامل های انرژی به دلیل شیوع کرونا چون ایران یکی از تامین کنندگان انرژی جهان  است و بخشی از درآمدها از این راه تامین می شود در مجلس روی این موضوع کار می شود.

قاضی زاده هاشمی در خصوص راه حل های برون رفت از شرایط اقتصادی کنونی کشور بیان کرد: در گام اول بازار مصرف داخلی را بدون تزریق نقدینگی باید تحریک کنیم و با کمک به کاهش هزینه های تولید،ارزان سازی قیمت ها قدرت خرید را افزایش دهیم.

وی خاطر نشان کرد:گام دوم تدوین و اجرای پروتکل ها و استاندارد های کرونایی برای تعاملات تجاری که  بتواند سطح روابط و تبادلات تجاری کنونی است با ملاحضات بهداشتی آن را حفظ کند./

پایان پیام

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد