مدیران قرآنی آخر هفته به پای صندوق‌های رأی‌گیری آمدند تا هیئت مدیره و بازرسی اتحادیه کشوری مؤسسات قرآنی را انتخاب کنند.

 

به گزارش پایگاه خبری ظهرآنلاین به نقل از تسنیم، انتخابات اتحادیه واحد قرآنی روز گذشته با مشارکت بالایی مواجه بود. اتفاقی که بیش از ۶ سال برگزاری آن به‌ طول انجامید. با این حال تأثیر عناصری مثل اختلافات بین دو اتحادیه قرآنی و عملکرد ضعیف نهادهای بالادستی و همچنین آغاز شیوع ویروس منحوس کرونا در تأخیر این رویداد بی‫تأثیر نبود.

 

این انتخابات با نظارت ستاد مرکزی متشکل از مهدی محمدی، دبیر هیئت رسیدگی به امور مؤسسات فرهنگی؛ سیدعلی سرابی و مرتضی طلایی، رؤسای هیئت مدیره دو اتحادیه؛ حسن محمدی و رحیم قربانی، مدیران عامل دو اتحادیه کشوری و نمایندگان سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برپا شد.

 

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه با حجت‌الاسلام سیدسعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و همچنین حجت‌الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در ستاد مرکزی انتخابات حضور یافتند.

 

پایانی بر اختلافات ۶ ساله

حدود ۶ سال پیش موضوع ادغام اتحادیه‌های قرآنی بر سر زبان‌ها افتاد امّا در سال ۹۳ موضوع بررسی روند ادغام اتحادیه‌های استانی و کشوری شکل جدی‌تری به خود گرفت و حدود ۱۰۰ جلسه در رابطه با ادغام دو اتحادیه قرآنی در شورای توسعه فرهنگ قرآنی برپا شد. برآورد این جلسات، بر اساس مصوبه شورای توسعه فرهنگ قرآنی و به منظور ایجاد ساز و کار لازم برای هماهنگی دستگاه‌ها در اجرای ضوابط و مقررات تأسیس مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت (ع) و حُسن تعامل، هماهنگی و هم‌افزایی در انجام وظایف مصرّح و قانونی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی و اتخاذ روش‌های مطلوب در عرصه ساماندهی مشارکت‌های مردمی و صدور مجوز و نظارت بر فعالیت‌های آنها، هیأت رسیدگی به امور مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت کشور تشکیل شد.

دبیرخانه این هیأت نیز در سازمان تبلیغات اسلامی استقرار یافت و صدور مجوز به مؤسسات قرآنی در کشور آغاز شد. پس از آغاز فعالیت هیأت رسیدگی به مؤسسات، به تدریج صدور مجوز مؤسسات و رسیدگی به مشکلات مؤسسات در دستور کار قرار گرفت و به دفعات، مدیران ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی در جلسات و همایش‌های مختلف، سخن از بهبود وضعیت مؤسسات به میان آوردند، تا جایی که حتی اساسنامه استانی اتحادیه مدغم از سوی شورای توسعه تدوین و مورد تأیید مؤسسات قرار گرفت امّا قضیه به اینجا ختم نشد و در موضوع ادغام اتحادیه کشوری، اختلافاتی در خصوص بندهای اساسنامه بوجود آمد.

 

ادغام اتحادیه‌ها اتفاق مبارکی است

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته در ستاد مرکزی انتخابات اتحادیه کشوری حضور یافت و طی سخنانی گفت: راه‌اندازی مؤسسات قرآنی یکی از اتفاقات مبارک در پیروزی انقلاب اسلامی است، اینکه این تعداد قابل توجه مؤسسه در کشور فعالیت دارد، اتفاق مبارکی است.

صالحی بیان کرد: یکی از پیشنهادات قرآنی مطرح طی دهه اخیر به منظور هم‌افزایی بیش از پیش تشکل‌های قرآن و عترت با دستگاه‌های بالادستی، اتحادیه واحد کشوری قرآنی است که امروز شاهد بلوغ این موضوع هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: رسیدن این موضوع به نقطه بلوغ با همکاری دو اتحادیه، نقطه عطفی در حرکت مؤسسات قرآنی در کشور است، موضوعی که با توافق و همگرایی و این انتخابات در حال برگزاری است.

 

مؤسسات را دریابید

به گزارش تسنیم، حالا پس از ادغام اتحادیه‌های قرآنی و تشکیل اتحادیه مدغم، اعضای اتحادیه کشوری باید به فکر حل مشکلات مؤسساتی باشند که با معضلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. مؤسسات قرآنی را اگر بزرگترین شبکه مردمی در حوزه فعالیت‌های قرآن به حساب بیاوریم، شیوع ویروس کرونا روال عادی آنها را به شدت متأثر کرده است، مؤسساتی که بخش زیادی از درآمدشان، ناظر بر حضور افراد قرآن‌‌آموز در جلسات آموزش است. کسب و کارهایی که در زمینه آنلاین فعالیت دارند شاید توانسته‌اند بخشی از خسارات حاصل از ویروس کرونا را تحمل کنند اما مؤسسات قرآنی که اغلب در روستا‌ها و شهرستان‌های محروم واقع‌ شده‌اند، نمی توانند از فضای مجازی و جلسات آنلاین بهره‌مند شوند.

از زمان تشدید روند شیوع بیماری، عملاً فعالیت‌های قرآنی مؤسسات به تعطیلی کشیده شده است. با توجه به اینکه اندک درآمد مؤسسات قرآنی از دریافت شهریه‌های ماهانه قرآن‌آموزان تأمین می‌شود، نگرانی‌ها از اینکه روند فعالیت مؤسسات از مدار اقتصادی خارج شود، متصور است. در حالی که بسیاری از نهادها و تشکل‌های مردمی و دولتی فعالیت خود در برخی از استان‌های کشور را تعطیل کرده‌اند، اما مؤسسات قرآنی در این مدت که ویروس کرونا میهمان ناخواسته کشورمان شده است، با رویکردی متفاوت در جبهه مقابله با کرونا حضور فعال و مؤثر دارند. هزاران مؤسسه قرآنی و خانه‌های قرآن در شهرها و روستاهای کشور به تأسی از سازمان دارالقرآن که پیشگام در تولید ماسک و غیره بوده به میدان آمدند و محوطه مؤسسه را به کارگاه تولید ماسک و لباس ویژه کادر درمانی تبدیل کرده‌اند.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد